Laktometr - czemu warto w to zainwestować?

 

Laktometr - czemu warto w to zainwestować?


Opublikowane w ndz., 16/08/2020 - 13:31

Firmy produkujące sprzęt sportowy wręcz rozpieszczają biegaczy. Wypasione obuwie czy odzież to tylko część dostępnego bogactwa, jest też cała masa mniej i bardziej potrzebnej elektroniki – pulsometry, zegarki liczące kroki itd. W okresie przygotowawczym warto zwrócić uwagę na jedno takie urządzenie, które teraz będzie niezwykle przydatne. To laktometr.

Sprzęt mierzy poziom kwasu mlekowego we krwi. Nie każdy może sobie pozwolić, żeby na trening zaprosić fizjologa, który będzie wykonywał badania. Laktometr zastąpi drogiego specjalistę, a dzięki prostej obsłudze można samemu wykonywać stosowne testy.

Dzięki aparatowi można samemu znaleźć swoje progi mleczanowe. To bardzo przydatne zwłaszcza zimą, gdy budujemy formę, bo można monitorować jak przesuwają się nasze progi anaerobowych, a więc jak rośnie nasza dyspozycja i z jakim tętnem powinniśmy biegać.

TUTAJ przeczytasz jak należy wykonać test Żołądzia

Laktometr jest prosty w użyciu. Biegamy odcinki z pulsometrem na różnych tętnach. Od 140 do 200 uderzeń na minutę. Po każdym odcinku sprawdzamy zakwaszenie krwi. Jedyną przeszkodą może być konieczność ukłucia się w palec lub w ucho, ale biegacze dystansowi nie takie przykrości przecież znoszą. Próbkę nakłada się na pasek, wsuwa w urządzenie i po minucie mamy gotowy wynik.

Urządzenie jak LactatEDGE firmy RedMed (na zdjęciu) jest w stanie zapamiętać nawet 300 wyników, każdy z datą i czasem badania, więc możemy na bieżąco obserwować nasze postępy.

Urządzenie nie jest jednak ani tanie (model LactatEDGE kosztuje około 650 złotych, do tego trzeba dokupywać paski, opcjonalnie USB i oprogramowanie) ani łatwo dostępne, ale i tak wyjdzie taniej niż treningi z wynajętym fizjologiem. No i dojdzie do tego świadomość, że postępujemy niemal jak zawodowcy.

red.


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.


Partnerem kampanii został Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Interreg PL-SK wspiera przedsięwzięcia koncentrujące się wokół trzech tematów: dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, transport oraz edukacja. Budżet Programu wynosi 210 mln euro, w tym środki unijne - 178,6 mln euro.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce