Młody i… kontuzjowany. Podali główne powody urazów

 

Młody i… kontuzjowany. Podali główne powody urazów


Opublikowane w ndz., 08/03/2020 - 15:08

Dlaczego doznajemy urazów? Głównym powodem jest nierozsądne bieganie, a tuż za nim - źle dobrane buty. To wnioski badania Athletics Net, w którym przeanalizowano odpowiedzi 6 536 respondentów o średniej wieku 16 lat.

Aż 43 % badanych miało za sobą od 2 do 4 lat biegania, a średni tygodniowy kilometraż u 47 % uczestników badania nie przekraczał 32 km. Różnego typu bóle i kontuzje związane z bieganiem potwierdziło 94 % kobiet i 91 % mężczyzn biorących udział w badaniu.

Do urazów najczęściej dochodziło podczas treningów szybkościowych i długich wybiegań. Z powodu kontuzji blisko 47 % biegaczy traci nie więcej niż 2 tygodnie ze swojego sezonu. Blisko 26% okres rekonwalescencji określiło na miesięczny. U 16% badanych było to aż 8 lub więcej tygodni.

Chociaż tak duża próba respondentów to imponująca liczba, badania zostały przeprowadzone na zlecenie... Nike Running. Amerykańska firma również je sfinansowała. Analiza nie ma więc charakteru niezależnych badań.

W tym roku sprawą kontuzji biegowych zajęli się również austriaccy naukowcy, którzy przeanalizowali wnioski płynące ze 196 urazów biegaczy - amatorów. W Austrii co najmniej raz w tygodniu biega 14% osób powyżej 15. roku życia. Przyczyny ich kontuzji są bardziej złożone. Wpływają na nie takie czynniki jak przebieg treningu, wady anatomiczne, osobista historia schorzeń i dotychczasowych urazów.

Na przykład kontuzje kolan są związane z młodszym wiekiem, niższym BMI i różnego rodzaju nieprawidłowościach w anatomii. Biegacze z wyższym BMI byli bardziej narażeni na urazu dolnego odcinka kręgosłupa. Z kolei zespół bólu rzepki (tzw. kolano biegacza) ma powiązania z mniejszą objętością treningów.

Tej ostatniej dolegliwości sprzyja mniejsza aktywność, niski kilometraż, niskie tempo i mała częstotliwość treningów. Ale za dużo treningu i objętości treningowej to również droga do kontuzji. Szansa na kłopoty biodrowo- piszczelowe rośnie wraz z wydłużającą się listą urazów wcześniejszych urazów.

Chociaż buty również mogą odgrywać swoją rolę w komforcie biegania i kontuzjach, to jednak przyczyny każdego urazu są złożone i na razie nie ma jeszcze sposobu, by im w prosty sposób zapobiegać – konstatujemy.

IB

źródła: 1, 2


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce