Nawet intensywny wysiłek nie zagraża sercu
Opublikowane w czw., 17/10/2019 - 12:35
Badania dr. Benjamina Levine’a, kardiologa sportowego z Dallas rzucają nowe światło na związek pomiędzy intensywnym treningiem a zdrowym sercem.
Wśród naukowców pojawiały się przypuszczenia, że intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny może przynieść niekorzystne zmiany w układzie krążenia. Jednak najnowsze doniesienia tego nie potwierdzają.
Badania zostały oparte o grupę niemal 22 tys. mężczyzn w wieku od 40 do 80 lat. W przeważającej większości byli biegaczami, ale wśród nich znaleźli się także kolarze, pływacy czy wioślarze. Badani nie chorowali na choroby układu krążenia, a celem długoletnich obserwacji było określenie czynników wpływu na śmiertelność mężczyzn.
Kwestię stanu układu krążenia badano za pomocą wskaźnika uwapnienia tętnic wieńcowych. Im bardziej tętnice są zapchane, tym większe ryzyko ataku serca. Okazuje się jednak, że u intensywnie ćwiczących, poziom zwapnienia był niższy niż u mniej intensywnie trenujących. Działo się tak, mimo że prawdopodobieństwo wystąpienia u nich bardziej zapchanych tętnic było wyższe. Najważniejszy wniosek z badania jest jednak taki, że nawet jeśli poziom zwapnienia jest wysoki, to intensywny trening nie zwiększa ryzyka niekorzystnych zmian w sercu.
Na potrzeby tego badania za intensywny trening uznano taki, który odbywa się co najmniej 5 razy w tygodniu lub ok. wynosi co najmniej 48 km/tydzień, w tempie 6:13 min.km. Mimo, że taki wysiłek został określony jako bezpieczny, autor badania nie poleca rzucania się na głęboką wodę. Uważa, że dla zdrowia najlepiej zmienić swój styl życia, a do treningów podchodzić rozsądnie. Zacząć powoli i stopniowo zwiększać zarówno objętość jak i intensywność ruchu.
IB
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.