Silne mięśnie wcale nie wymagają ciężkiej pracy
Opublikowane w czw., 09/06/2016 - 08:56
Silne mięśnie to podstawa komfortu codziennego życia, samodzielność w podeszłym wieku i lepsze osiągnięcia sportowe zarówno zawodników, jak i sportowych amatorów. Dyskusje nad jej budowaniem trwają od dawna. Trenerzy, bywalcy siłowni, sportowcy szukają najbardziej efektywnego sposobu zwiększania siły mięśni. Naukowcy z Loughborough University poinformowali właśnie, że taki sposób znaleźli, a na dodatek jest łatwiejszy niż mogłoby się wydawać.
W ich badaniu wzięło udział 43 mężczyzn w wieku ok. 20 lat, a naukowcy przy pomocy dokładnego pomiaru parametrów pracy mięśnia czworogłowego uda sprawdzali różnicę pomiędzy ćwiczeniami eksplozywnymi a tymi, wymagającymi dłuższego napięcia mięśni. Eksplozywne ćwiczenia to takie, w których trzeba użyć maksymalnej siły w jak najkrótszym czasie. W przypadku tego badania maksymalne napięcie mięśni trwało zaledwie sekundę. Druga grupa wykonywała ćwiczenia wymagające dłuższego zaangażowania mięśni, które w tym przypadku wynosiło ono ponad 3 sekundy.
Obydwie grupy wykonywały swoje ćwiczenia w formie 40 powtórzeń 3 razy w tygodniu przez 3 miesiące.
Okazało się, że krótkie spięcia mięśni są najbardziej efektywną metodą budowy siły mięśniowej. Nie są również tak wyczerpujące, jak bardziej tradycyjne formy treningu siłowego. Z kolei dłuższe napięcie mięśni to lepszy sposób na uzyskanie masy mięśniowej, co też nie jest bez znaczenia dla szybkości biegacza. Masa mięśniowa to też często cel sam w sobie ze względów estetycznych.
Wyniki tych badań są dobrą informacją dla wszystkich, którzy nie lubią długich, męczących ćwiczeń z przyrządami. Wcale nie trzeba się tak wysilać. Na potrzeby badania wykonywano izometryczne napięcie mięśni i to wystarczyło, by zwiększała się ich siła.
IB