Dla chcącego nic trudnego – wywiad z młodą adeptką biegów przełajowych

 

Dla chcącego nic trudnego – wywiad z młodą adeptką biegów przełajowych


Opublikowane w wt., 22/11/2022 - 09:23

 

Rozmowa z Pauliną Kicilińską utalentowaną biegaczką z ULKS Lipinki o pasji do biegania i przygotowaniach do 94. PZLA MP w Biegach Przełajowych

1. Od kiedy zaczęła się Twoja przygoda z bieganiem?

Moja przygoda z bieganiem zaczęła się już w czwartej klasie szkoły podstawowej. Z tego co pamiętam, to zachęciły mnie koleżanki. Początki były dla zabawy. Nigdy nie lubiłam krótkich, szybkich dystansów. Od początku wolałam dłuższe dystanse i tak już zostało, pierwsze starty poza Lipinkami także pojawiły się właśnie w tym czasie. Wtedy też zainteresował się mną trener Tomasza Świerzowskiego, który prowadzi mnie aż do teraz.

2. Jak często trenujesz?

Trenuję sześć razy w tygodniu, czyli prawie codziennie. Co prawda obecnie, w związku ze studiami na AGH w Krakowie, trzeba było sobie to inaczej poukładać, ale się udało. Mamy wszystko z trenerem zaplanowane. To, że większość czasu spędzam w Krakowie, nie przeszkadza mi w treningach i w przygotowaniach do kolejnych startów.

3. Jakie były Twoje największe sukcesy?

Największe sukcesy jak na razie osiągnęłam w tym roku. Pierwszy z nich to niespodziewane piąte miejsce na Halowych Mistrzostwach Polski w biegu na 3000 metrów, później też zaliczyłam kilka dobrych startów na poziomie ogólnopolskim. Halowe Mistrzostwa Polski U-18 i U-20 odbywały się w Rzeszowie. Do ostatnich metrów walczyłam o brązowy medal. Ostatecznie zakończyłam rywalizację na bieżni na miejscu piątym, poprawiając swój rekord życiowy wynikiem 10:10:22. Zdecydowanie największym moim sukcesem do tej pory jest trzecie miejsce i brązowy medal w Ogólnopolskich Igrzyskach Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.

4. Gdzie odbywały się te zawody i jak przebiegały?

XXV Jubileuszowe Ogólnopolskie Igrzyska LZS odbywały się w Słubicach. W finałowym biegu na 3000 metrów osiągnęłam czas 10:09:97, co dało mi trzecie miejsce w silnie obsadzonej rywalizacji. Zwyciężyła Regina Piechowska z LKS Talex Borzytuchom, a srebro przypadło w udziale Beacie Niemyjskiej z LKS Zantyr Sztum. W Słubicach wystartowało ponad 1 500 sportowców z całego kraju.

5. Jakie dystanse lubisz biegać?

Na bieżni zdecydowanie uwielbiam dystans trzech kilometrów, natomiast w biegach ulicznych moimi dystansami są biegi na pięć i dziesięć kilometrów. Obecnie przygotowuje się do Przełajowych Mistrzostw Polski.

6. Ostatnio pobiegłaś w Jubileuszowym XV Biegu Ulicznym w Lipinkach oraz w XXVI Biegu Niepodległości w Krośnie. Jak oceniasz swój występ?

W Lipinkach startowałam już pięć razy. Pierwszy raz w piątej klasie, mój czas chyba wyniósł wtedy 27 minut. Później pokonywałam ten dystans w granicach 21-25 minut i były też wygrane. Teraz był mój szósty start i wspaniała walka z Katarzyną Albrycht. Zdobyłam II miejsce na 5 km z bardzo dobrym czasem 18:14:28. Natomiast w Krośnie biegłam na 7 km i układ miejsc był dokładnie taki sam jak w Lipinkach. W Krośnie uzyskałam czas 00:25:17, a ostatnio zdobyłam I miejsce i złoty medal podczas Akademickich Mistrzostw Małopolski w biegach przełajowych.

7. A jakie są Twoje rekordy życiowe?

Na bieżni moje rekordy życiowe wynoszą: na 3000 metrów 10:05,23, na 1000 metrów 3:01,35, na 5000 metrów – 18:00,09.

8 . Jak wyglądają Twoje przygotowania do 94. PZLA Mistrzostw Polski w biegach przełajowych?

Mistrzostwa odbędą się 26 listopada w sobotę w miejscowości Leśna w gminie Olesno. W Oleśnie pojawi się blisko 1000 uczestników z całej Polski, by zmagać się w biegach, które mają wyłonić Mistrzów Polski i dać kwalifikację na Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Cieszę się, że znajdę się w tej doborowej ekipie. Moje przygotowania do Mistrzostw Polski polegają na systematycznej pracy zgodnie z planem trenera, tak samo, jak w ciągu całego roku. Obecnie kładę nacisk na większą ilość kilometrów i treningi wytrzymałościowe. Trenuję zazwyczaj w parku, zdarzają się treningi na stadionie i rozbiegania na ulicy.

9. Na jakim dystansie pobiegniesz?

Na MP wystartują seniorzy oraz zawodnicy w kategoriach wiekowych U-23, U-20 i U-18 na następujących dystansach: dwóch kilometrów, trzech kilometrów, czterech kilometrów, pięciu kilometrów, sześciu kilometrów oraz ośmiu kilometrów. Ja wystartuję na dystansie czterech kilometrów.

10. Jak udało się pogodzić starty, treningi i naukę w związku z rozpoczęciem studiów na AGH w Krakowie?

Udało się bez problemu pogodzić treningi z zajęciami na uczelni oraz życiem prywatnym. Zazwyczaj trenuję między zajęciami, czasami idę biegać bardzo wcześnie rano lub całkiem wieczorem. Dla chcącego nic trudnego: wystarczy tylko chcieć.

11. Nadchodzące 94. PZLA Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych są w sposób wyjątkowy związane z Twoim klubem, czyli ULKS Lipinki i jego byłym zawodnikiem, reprezentantem Polski Szymonem Kulką, który jest twarzą tych mistrzostw i znalazł się na plakacie promującym imprezę. Co to oznacza dla Ciebie?

Z plakatu promującego nadchodzące mistrzostwa jestem bardzo dumna i jest on dla mnie motywujący, ze względu na to, że Szymek swoje sukcesy osiągnął trenując pod okiem tego samego trenera.

Dziękuję za rozmowę!

 

Rozmawiał Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce