Dla chcącego nic trudnego – wywiad z młodą adeptką biegów przełajowych
Opublikowane w wt., 22/11/2022 - 09:23
Rozmowa z Pauliną Kicilińską utalentowaną biegaczką z ULKS Lipinki o pasji do biegania i przygotowaniach do 94. PZLA MP w Biegach Przełajowych
1. Od kiedy zaczęła się Twoja przygoda z bieganiem?
Moja przygoda z bieganiem zaczęła się już w czwartej klasie szkoły podstawowej. Z tego co pamiętam, to zachęciły mnie koleżanki. Początki były dla zabawy. Nigdy nie lubiłam krótkich, szybkich dystansów. Od początku wolałam dłuższe dystanse i tak już zostało, pierwsze starty poza Lipinkami także pojawiły się właśnie w tym czasie. Wtedy też zainteresował się mną trener Tomasza Świerzowskiego, który prowadzi mnie aż do teraz.
2. Jak często trenujesz?
Trenuję sześć razy w tygodniu, czyli prawie codziennie. Co prawda obecnie, w związku ze studiami na AGH w Krakowie, trzeba było sobie to inaczej poukładać, ale się udało. Mamy wszystko z trenerem zaplanowane. To, że większość czasu spędzam w Krakowie, nie przeszkadza mi w treningach i w przygotowaniach do kolejnych startów.
3. Jakie były Twoje największe sukcesy?
Największe sukcesy jak na razie osiągnęłam w tym roku. Pierwszy z nich to niespodziewane piąte miejsce na Halowych Mistrzostwach Polski w biegu na 3000 metrów, później też zaliczyłam kilka dobrych startów na poziomie ogólnopolskim. Halowe Mistrzostwa Polski U-18 i U-20 odbywały się w Rzeszowie. Do ostatnich metrów walczyłam o brązowy medal. Ostatecznie zakończyłam rywalizację na bieżni na miejscu piątym, poprawiając swój rekord życiowy wynikiem 10:10:22. Zdecydowanie największym moim sukcesem do tej pory jest trzecie miejsce i brązowy medal w Ogólnopolskich Igrzyskach Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.
4. Gdzie odbywały się te zawody i jak przebiegały?
XXV Jubileuszowe Ogólnopolskie Igrzyska LZS odbywały się w Słubicach. W finałowym biegu na 3000 metrów osiągnęłam czas 10:09:97, co dało mi trzecie miejsce w silnie obsadzonej rywalizacji. Zwyciężyła Regina Piechowska z LKS Talex Borzytuchom, a srebro przypadło w udziale Beacie Niemyjskiej z LKS Zantyr Sztum. W Słubicach wystartowało ponad 1 500 sportowców z całego kraju.
5. Jakie dystanse lubisz biegać?
Na bieżni zdecydowanie uwielbiam dystans trzech kilometrów, natomiast w biegach ulicznych moimi dystansami są biegi na pięć i dziesięć kilometrów. Obecnie przygotowuje się do Przełajowych Mistrzostw Polski.
6. Ostatnio pobiegłaś w Jubileuszowym XV Biegu Ulicznym w Lipinkach oraz w XXVI Biegu Niepodległości w Krośnie. Jak oceniasz swój występ?
W Lipinkach startowałam już pięć razy. Pierwszy raz w piątej klasie, mój czas chyba wyniósł wtedy 27 minut. Później pokonywałam ten dystans w granicach 21-25 minut i były też wygrane. Teraz był mój szósty start i wspaniała walka z Katarzyną Albrycht. Zdobyłam II miejsce na 5 km z bardzo dobrym czasem 18:14:28. Natomiast w Krośnie biegłam na 7 km i układ miejsc był dokładnie taki sam jak w Lipinkach. W Krośnie uzyskałam czas 00:25:17, a ostatnio zdobyłam I miejsce i złoty medal podczas Akademickich Mistrzostw Małopolski w biegach przełajowych.
7. A jakie są Twoje rekordy życiowe?
Na bieżni moje rekordy życiowe wynoszą: na 3000 metrów 10:05,23, na 1000 metrów 3:01,35, na 5000 metrów – 18:00,09.
8 . Jak wyglądają Twoje przygotowania do 94. PZLA Mistrzostw Polski w biegach przełajowych?
Mistrzostwa odbędą się 26 listopada w sobotę w miejscowości Leśna w gminie Olesno. W Oleśnie pojawi się blisko 1000 uczestników z całej Polski, by zmagać się w biegach, które mają wyłonić Mistrzów Polski i dać kwalifikację na Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Cieszę się, że znajdę się w tej doborowej ekipie. Moje przygotowania do Mistrzostw Polski polegają na systematycznej pracy zgodnie z planem trenera, tak samo, jak w ciągu całego roku. Obecnie kładę nacisk na większą ilość kilometrów i treningi wytrzymałościowe. Trenuję zazwyczaj w parku, zdarzają się treningi na stadionie i rozbiegania na ulicy.
9. Na jakim dystansie pobiegniesz?
Na MP wystartują seniorzy oraz zawodnicy w kategoriach wiekowych U-23, U-20 i U-18 na następujących dystansach: dwóch kilometrów, trzech kilometrów, czterech kilometrów, pięciu kilometrów, sześciu kilometrów oraz ośmiu kilometrów. Ja wystartuję na dystansie czterech kilometrów.
10. Jak udało się pogodzić starty, treningi i naukę w związku z rozpoczęciem studiów na AGH w Krakowie?
Udało się bez problemu pogodzić treningi z zajęciami na uczelni oraz życiem prywatnym. Zazwyczaj trenuję między zajęciami, czasami idę biegać bardzo wcześnie rano lub całkiem wieczorem. Dla chcącego nic trudnego: wystarczy tylko chcieć.
11. Nadchodzące 94. PZLA Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych są w sposób wyjątkowy związane z Twoim klubem, czyli ULKS Lipinki i jego byłym zawodnikiem, reprezentantem Polski Szymonem Kulką, który jest twarzą tych mistrzostw i znalazł się na plakacie promującym imprezę. Co to oznacza dla Ciebie?
Z plakatu promującego nadchodzące mistrzostwa jestem bardzo dumna i jest on dla mnie motywujący, ze względu na to, że Szymek swoje sukcesy osiągnął trenując pod okiem tego samego trenera.
Dziękuję za rozmowę!
Rozmawiał Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów