Biegaj dla zdrowia kolan
Opublikowane w pon., 17/11/2014 - 16:35
Wbrew powszechnemu przekonaniu bieganie nie tylko nie niszczy kolan. Ale nawet je chroni - przed zapaleniem stawów i zmianami zwyrodnieniowymi. Takie wnioski wyciągnęli naukowcy, po przeanalizowaniu przyczyn oraz stadium rozwoju choroby u 2682 osób. 29 procent z analizowanej grupy uprawiało jogging.
Zwyrodnieniowe zapalenie stawów to najczęściej występujące schorzenie kolan u osób w średnim wieku i starszych. Pojawiały się głosy, że jedną z przyczyn lub przynajmniej czynnikiem przyspieszającym niekorzystne zmiany, może być bieganie. Zdaniem autorów badania nie był do końca błędny wniosek, tyle że dotyczył on zawodowych biegaczy i z reguły oni właśnie byli uczestnikami eksperymentów i badań.
Tymczasem nie można wprost przełożyć obciążeń i sposobu trenowania zawodników na biegaczy rekreacyjnych. Przyczynami choroby w większym stopniu są takie czynniki jak: brak ruchu, otyłość, urazy i skłonność genetyczna, niż obciążenie treningiem.
W badanej grupie przeważały kobiety. Średnia wieku wynosiła 64 lata, a średnie BMI ponad 28 (stan otyłości). Po zebraniu wszystkich danych, okazało się, że biegacze bez względu na wiek, rzadziej skarżyli się na ból kolan i rzadziej występowały u nich niekorzystne zmiany w obrębie tego stawu. Badani wypełniali m.in. kwestionariusz opisujący ich aktywność na różnych etapach życia. Bez względu na to, kiedy biegali, mieli większe szanse znaleźć się w grupie bez problemów ze stawami. Zazwyczaj też mieli niższe BMI.
Zdaniem amerykańskich reumatologów nie ma więc powodu, żeby unikać biegania ze względu na ochronę kolan przed zmianami zwyrodnieniowymi, zwłaszcza że aktywność fizyczna może też chronić przed innymi schorzeniami np. układu krążenia.
IB