Chcesz mieć lepszą pamięć? Najpierw powinieneś zadbać o serce
Opublikowane w śr., 18/06/2014 - 12:44
Bieganie i aktywny styl życia to jeden z czynników zdrowego serca. Jednak samo bieganie, chociaż ma wpływ na pozostałe wskaźniki zdrowego serca, nie wystarczy. Oprócz ruchu konieczne są jeszcze: rzucenie palenia, kontrola poziomu cukru i cholesterolu, odpowiednie ciśnienie krwi, zdrowa dieta i brak nadwagi.
Bazując na tych rekomendacjach Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, naukowcy zaprosili do udziału w badaniu 17 761 osób powyżej 45 r.ż., by ocenić stan ich układu krwionośnego. Te same osoby spotkały się z badaczami jeszcze raz po 4 latach.
Wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie, czy układ krążenia ma związek ze zdrowiem mózgu. Już wcześniej było wiadomo, że słabe serce zwiększa ryzyko wylewu i chorób nerek. Teraz potwierdziła się rola układu krwionośnego w poziomie zdolności poznawczych, w umiejętności przyswajania nowych informacji oraz w posiadaniu lepszej pamięci.
Im słabszy układ krążenia prezentowali badani, tym większe było ich ryzyko demencji. Parametry zdolności poznawczych, a przede wszystkim możliwości uczenia się były znacząco gorsze u osób z chorobami układu krążenia. Naukowcy wyciągnęli ze swoich badań wniosek, że stan mózgu zależy od stanu zdrowia serca, a żeby odczuć różnicę na lepsze, wcale nie trzeba mieć naczyń krwionośnych i serca w idealnym stanie, wystarczy przeciętny poziom zdrowia tego układu.
Podczas badania pod uwagę był także brany wpływ czynników środowiskowe. Zdrowszy układ krążenia i związana z nim wyższa jakość życia, częściej występowały u mężczyzn, niż u kobiet i raczej w grupie lepiej wykształconej oraz osiągającej wyższe dochody.
Jeśli chcecie zachować młody mózg, trzeba zadbać o serce.
IB
Źródło: http://jaha.ahajournals.org/content/3/3/e000635.full