EKG w biegu już możliwe. Analizatory serca w pakietach startowych?
Opublikowane w czw., 20/11/2014 - 16:27
Przypadki nagłej śmierci powodowanej zdarzeniami kardiologicznymi nie zdarzają się często. Według danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, ich wskaźnik wynosi 0,54 na 100 000 biegaczy.
Jednak takie przypadki, jak śmierć 42-letniego maratończyka na mecie maratonu w Londynie, incydent na zeszłorocznym Biegnij Warszawo, czy przypadek piłkarza Fabrice Muamby, stają się głośne w mediach i mają wpływ na regulaminy biegów. Powoli badania kardiologiczne przed biegiem stają się standardem.
W Niemczech zakończono właśnie próby monitorowania pracy serca podczas maratonu. Zrobiono to nie na bieżni w laboratorium, a podczas dwóch biegów ulicznych. W jednym i drugim przypadku pięciu maratończyków zostało wyposażonych w pomniejszone urządzenie EKG i smartfon. Badanie było przeprowadzane przez cały maraton, a dane na bieżąco wysyłane do centrum telemedycznego w Berlinie.
Za pierwszym i za drugim razem badani biegacze ukończyli imprezę w założonym czasie, ale przy pierwszym starcie nie udało się wyeliminować problemów technicznych z transmisją danych pomiędzy EKG a telefonem. Podczas drugiej imprezy biegacze nosili obydwa aparaty na jednej ręce. To wyeliminowało zakłócenia i wszystkie dane trafiały do centrum medycznego „na żywo”.
Zastosowanie tej technologii, zdaniem niemieckich naukowców, pomoże wykryć nieprawidłowości w rytmie serca na wczesnym etapie i interweniować, zanim ustanie praca serca. Miałoby to służyć nie tylko maratończykom, ale wszystkim uprawiającym sporty wyczynowe.
Niestety do czasu powszechnego wdrożenia monitoringu pracy serca biegaczy, trzeba rozwiązać problemy z komfortem noszenia urządzenia do EKG na sobie, a także sprostać wyzwaniu kontroli danych kilkunastu tysięcy osób równocześnie. System musi być również odporny na wstrząsy i nie ulegać zakłóceniom pomimo wielu działających sieci na ograniczonym terenie. Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed naukowcami, jest jednak opracowanie sposobu wyłowienia z tłumu osoby, której dane wskazują na ryzyko wystąpienia zdarzenia kardiologicznego.
Pomimo tych trudności, sam fakt, że udało się obserwować i zebrać dane biegaczy podczas imprezy biegowej, został uznany za bardzo obiecujący.
IB