Organiczna żywność jednak lepsza od konwencjonalnej
Opublikowane w śr., 23/07/2014 - 13:40
Międzynarodowy zespół naukowców, w którego skład weszli także Polacy postawił sprawdzić, czy organiczna żywność rzeczywiście jest lepsza od konwencjonalnej.
Ostatnio pojawiły się doniesienia, również oparte na badaniach, które dowodziły, że żywność organiczna jest wymysłem marketingowym, mającym na celu dyktowanie wyższych cen. Najnowsza analiza oparta na danych statystycznych z 343 publikacji naukowych dowodzi czegoś zgoła odmiennego, zwłaszcza w zakresie zawartości antyoksydantów i polifenoli, a więc substancji korzystnych dla organizmu. Przypisuje się im także zdolność do spowalniania procesu starzenia się.
Według naukowców, najnowsze badanie jest wyjątkowo wiarygodne, ze względu na liczbę zastosowanych danych pochodzących z Europy (także z Polski) oraz zaawansowane metody analizy statystycznej. Pozwoliły one wykazać, że różnica w zawartości antyoksydantów może sięgać nawet 60% na korzyść upraw organicznych. Zwykle jednak waha się w granicach od 20-40%. Równie wysokie wartości przyjmuje zawartość polifenoli.
W przypadku witamin dane nie były już takie znaczące, jednak w organicznych produktach występowała większa koncentracja np. witaminy E. Rośliny organiczne zawierają jednak mniej protein i aminokwasów. W zamian oferują mniejszą zawartość szkodliwych związków m.in. kadmu. Niestety jedne i drugie produkty mają podobną koncentrację ołowiu.
Zachętą do komponowania posiłków z produktów organicznych powinien być fakt, że mają one w swoim składzie czterokrotnie mniej pestycydów niż te z konwencjonalnych upraw. Tych szkodliwych związków więcej występuje w owocach niż w warzywach.
Analiza zawartości soli mineralnych nie wykazała znaczących różnic. Źródłowe dane mówią także o różnych wartościach polifenoli i antyoksydantów dla warzyw, owoców i zbóż.
Ogólny wniosek z tej meta analizy jest taki, że organiczna żywność dostarcza więcej składników odżywczych (chociaż nie wszystkich) i mniej substancji szkodliwych.
IB