10 argumentów za tym, żeby biegać rano
Opublikowane w pt., 29/11/2013 - 15:37
Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem i potrzebujesz dodatkowej motywacji, by nie zaspać na swój trening, to mamy kilka powodów, które pozwolą ci zmienić nastawienie do porannego biegania.
1. Będziesz w dobrym humorze przez cały dzień, w końcu zanim inni wypiją pierwszą kawę, masz już na liście pierwszy sukces. Nic tak dobrze nie podnosi pewności siebie, jak zrealizowane zadanie. Nawet jeśli do końca dnia już nic innego ci się nie uda, porannego biegania nikt ci nie zabierze.
2. Z rana raczej nikt cię nie zaskoczy zmianą godziny spotkania, spóźnieniem autobusu i dodatkowym raportem do napisania „na wczoraj”. Będzie mniej powodów, żeby zrezygnować z treningu.
3. Rozbudzisz się i zyskasz energię na długie godziny pracy.
4. Lepiej sobie poradzisz z trudnymi problemami w ciągu dnia i poświęcisz mniej czasu na naukę. Bieganie wpływa na poprawę pamięci i ułatwia koncentrację. Dzięki temu zwiększysz swoją produktywność.
5. Nie zarazi cię zakatarzony kolega w biurze. Bieganie zwiększa odporność, a do tego redukuje skutki stresu. Organizm łatwiej sobie poradzi z wirusami.
6. Oddychasz lepszym powietrzem. Koncentracja pyłu zawieszonego jest wtedy najmniejsza, a więc ryzyko chorób dróg oddechowych z tym związane jest niższe. Pył zawieszony może też zwiększać ryzyko chorób serca a nawet wystąpienia chorób nowotworowych. Jeśli nie masz szczęścia mieszkać w górach lub czystej okolicy tuż przy lesie, potraktuj to poważnie i biegaj przed porannym szczytem.
7. Zyskasz chwilę dla siebie. Jest bardzo prawdopodobne, że spotkasz wyłącznie innych biegaczy. Wczesny poranek to nie jest pora dla spacerowiczów, rodziców z dziećmi, osób wracających z torbami z zakupów itd.
8. Łatwiej utrzymasz wagę. Bieganie „podkręca” metabolizm. Ten efekt utrzymuje się jeszcze 2 godziny po treningu. Przecież nie popsujesz tak dobrze rozpoczętego dnia, niezdrowym śniadaniem.
9. Poranni biegacze rzadziej porzucają swoje biegowe plany, trenują bardziej systematyczniej i mają lepsze rezultaty. Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy naukowcy.
10. Osoby, które wstają o stałej porze i ćwiczą rano, zasypiają łatwiej niż biegacze wieczorni. Dzieje się tak dlatego, że bieganie podnosi temperaturę i stymuluje organizm. Wieczorne bieganie może być jak filiżanka mocnej kawy tuż przed snem
Nie pozostaje nic innego, jak tylko nastawić budzik na jutrzejszy poranek i biegać.
IB