Kluczowe mięśnie ultramaratończyka to...?

 

Kluczowe mięśnie ultramaratończyka to...?


Opublikowane w wt., 09/12/2014 - 15:56

Ultramaratończycy długo trenują zanim ruszą na najdłuższe górskie trasy. Ukończenie biegów o dużej sumie przewyższeń wymaga kondycji i wytrzymałości. Są jednak mięśnie, które męczą się zawsze, a kiedy już do tego dojdzie, istotnie spowalniają bieg i potęgują uczucie zmęczenia całego organizmu.

Dwa niezależne zespoły badawcze analizowały dane ultramaratończyków na dwóch różnych trasach. Przedmiotem zainteresowania były zjawiska zachodzące w płucach podczas długiego biegu.

W pierwszym badaniu uczestniczyło 29 finalistów Tor de Geants, morderczego 330-kilometrowego biegu w Dolinie Aosty. To, że bieg zlokalizowany jest w dolinie, może być nieco mylące. Tor de Geants to bieg górski o łącznej sumie przewyższeń 24 tys. metrów! Limit czasu na ukończenie imprezy wynosi 150 godzin. W badaniu brali udział biegacze w wieku 46 lat (+/- 8 lat), których czas pokonania trasy oscylował wokół 124 godzin. Możliwości ich płuc były sprawdzane trzykrotnie: przed startem, w trakcie biegu i na mecie. Badanie było wykonywane za pomocą spirometru.

Wyniki nie były zaskoczeniem – u wszystkich wraz z kilometrażem zaobserwowano znaczne osłabienie układu oddechowego. Wpływ na taki stan rzeczy miało rozrzedzone, górskie powietrze, jego temperatura, wiatr oraz takie czynniki, jak: stan wytrenowania i indywidualna odporność na objawy choroby górskiej.

Bezpośrednią przyczyną spadku wydolności układu oddechowego, nawet o ponad 11%, było jednak zmęczenie mięśni oddechowych. Im dłużej trwał Tor de Geants, tym większe problemy z wdechem i wydechem zanotowano.

W drugim badaniu, całkowicie skupionym na zjawisku zmęczenia mięśni oddechowych, testy przed i po biegu wykonano na 22 uczestnikach słynnego Ultra-Trail du Mont-Blanc®. Wyniki się potwierdziły, ale pojawił się również inny aspekt. Zmęczenie mięśni oddechowych przy jednoczesnym słabnięciu nóg to kombinacja, przy której łatwo o upadek i kontuzję.

Według badaczy mięśnie wspomagające układ oddechowy są kluczowe dla wyniku ultramaratończyka na mecie, ale niestety nie zbadali oni jeszcze, jak je skutecznie wzmocnić i jak trenować, by uniknąć kłopotów na trasie.

IB

źródła: (1), (2)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce