Mało czasu na trening? Krótko i intensywnie – równie skutecznie
Opublikowane w wt., 26/01/2016 - 08:43
Naukowcy z Leicester mają dobrą wiadomość dla wszystkich zapracowanych i zabieganych, którzy nie mają czasu na długie treningi, a chcieliby zadbać o zdrowie. Krótkie intensywne sesje treningowe są tak samo skuteczne, jak tradycyjne ćwiczenia, a dla cukrzyków i tych, którzy myślą o zapobieganiu cukrzycy, są nawet bardziej skuteczne. Do takiego wniosku doprowadziła analiza 50 innych badań.
Nadwaga i cukrzyca często idą w parze. Wpływ ćwiczeń fizycznych na poziom cukru we krwi jest już dobrze udowodniony. Wiadomo, że ruch pomaga w utrzymaniu prawidłowego zarządzania insuliną i ma wpływ na rozwiązanie problemów z metabolizmem, obniżoną wrażliwością na insulinę i utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
Niestety rekomendowane 200-300 minut treningu o średniej lub wysokiej intensywności, to poziom, którego nie jest w stanie uzyskać 95% osób żyjących w krajach rozwiniętych. Stąd zainteresowanie naukowców alternatywą, którą okazują się być szybkie sesje o wysokiej intensywności (HIIT).
Wcześniejsze badania wykonane w Wielkiej Brytanii zwracają uwagę na jeszcze większe spektrum korzyści z HIIT. Oprócz dobroczynnego wpływu na sam poziom cukru we krwi oraz szybszą utratę wagi, można zauważyć również korzystny wpływ tych ćwiczeń na osoby, które mają już skutki uboczne cukrzycy. Poprawiają bowiem funkcjonowanie serca, a zwłaszcza jego lewej komory (ta część doświadcza często negatywnych skutków cukrzycy) i przyczynia się do zmniejszenia otłuszczenia wątroby (o 39%).
Niestety żadne z badań nie przedstawiło rekomendacji czasowych, ale w drugim badaniu, jego uczestnicy ćwiczyli w sesjach 90-sekundowych, podczas których intensywnie używali rowerów stacjonarnych.
Do HIIT można zaliczyć również bieganie. Interwały są skutecznym treningiem, a do tego pomagają w zapobieganiu, a nawet zmniejszeniu skutków cukrzycy.
Do dzieła!
IB