Maratony na świecie: Paryż z widokiem na Wieżę Eiffla

 

Maratony na świecie: Paryż z widokiem na Wieżę Eiffla


Opublikowane w śr., 08/02/2017 - 08:44

Aż 57 tysięcy biegaczy ze 145 krajów. Pola Elizejskie na starcie, Wieża Eiffla i Łuk Triumfalny po drodze. To jeden z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych maratonów na świecie. Powodów, by marzyć o Schneider Electric Marathon de Paris jest wiele. I prędzej czy później zamarzy o nim większość biegaczy. Postanowiliśmy sprawdzić jak te marzenia zrealizować…

W tym roku raczej nie będzie to już możliwe, bo zapisy zostały zamknięte a listy startowe zapełnia imponująca liczba 57000 uczestników biegu (ostatnią szansą jest ścieżka „run for a charity”). Warto jednak zapisać sobie w kalendarzu datę maratonu i na kolejną edycję zapisywać się już następnego dnia. Pierwsza tura rejestracji trwa zwykle miesiąc a numery rozchodzą się w ekspresowym tempie.

Warto się spieszyć, bo im wyższy numer zgłoszenia, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Tylko pierwsze 3 tysiące osób mogło się załapać na najniższą opłatę startową, wynoszącą 80 euro. Chociaż określenie „tylko” w odniesieniu do kilu tysięcy osób brzmi dziwnie, zostało użyte celowo. Najtańsze pakiety rozeszły się w 1,5 godziny. Kolejne progi cenowe to 99 i 115 euro.

TERMIN

Tegoroczna 41. edycja maratonu odbędzie się 9 kwietnia. Start zaplanowano na 8:45. Ale uwaga! O tej godzinie wystartuje tylko elita, tuż po niej strefa czasowa 3:00. Grupa na 3:15 ruszy na trasę o 8:50, 3:30 o 9:00. Im dalsza strefa czasowa, tym bardziej opóźni się start. Ostatnia strefa (4:30 i więcej) poczeka na start 1,5 godziny dłużej niż elita! Kiedy ostatni biegacze będą startować, zwycięzcy będą już na ostatnich kilometrach przed metą.

POGODA

Średnia temperatura kwietnia w Paryżu to 10,8 stopnia Celsjusza. Zdarzają się całkiem spore odstępstwa, ale zwykle podczas maratonu warunki do biegania są idealne.

TRASA

Paryska trasa to gratka dla fanów turystycznego biegania i podziwiania widoków na trasie. Start maratonu odbywa się z Pól Elizejskich a trasa wiedzie przez najbardziej znane zabytki miasta i kończy na Foch Avenue. Po drodze można zobaczyć Wieżę Eiffla, Bastylię, Łuk Triumfalny i wiele innych charakterystycznych miejsc. Spora część trasy prowadzi wzdłuż Sekwany.

Punkty odżywcze przewidziano co 5 km. Będą zaopatrzone w wodę, izotoniki, rodzynki i owoce. Gąbki z wodą co 5 km, poczynając od 7,5 km.

Limit czasu to 6 godzin. Rekordy trasy należą do Etiopczyków. Męski w 2014 roku ustanowił Kenenisa Bekele, którzy przekroczył linię mety z czasem 2:05:4. Rekord pań został ustanowiony rok wcześniej i należy do Boru Tadese (2:21:06).


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce