Prawdy i mity na temat owsianki [WYWIAD]
Opublikowane w pt., 29/11/2013 - 13:29
Płatki owsiane od dawien dawna znane były ze swoich właściwości. Nie bez powodu już nasi przodkowie twierdzili, że "owsianka czyni ludzi żelaza" lecząc skołatane nerwy, pomagając w profilaktyce cukrzycy, sklerozy, a nawet działając jak... afrodyzjak! Mimo to można się spotkać z negatywną opinią na ich temat. Mnożące się przekonania m.in. że owsianka wypłukuje wapń z organizmu i tuczy, mogą wprowadzić w błąd. Wątpliwości na temat owsianki rozwiewa dietetyczka Paulina Syc* w rozmowie z autorami bloga eko-idea.blogspot.com.
EkoIdea: Co taka poczciwa owsianka ma do zaoferowania i jak to może wpłynąć na nas, istoty biegające. Czy możemy zjeść trochę płatków przed treningiem? Czy polecasz je raczej na posiłek regeneracyjny?
Paulina Syc, dietetyczka: Z czystym sumieniem mogę polecić owsiankę zarówno na ciepło na śniadanie, które naładuje nasze baterie na cały poranek, jak i na regeneracyjną przekąskę po treningu. Zawarte w płatkach owsianych węglowodany złożone stopniowo uwalniają się do krwi, zapewniając nam ciągłą, stabilną dostawę energii. Dzięki temu owsianka jest idealnym posiłkiem przed treningiem, nie obciąży nadmiernie żołądka.
Jednak należy pamiętać, że posiłek musi być spożyty ok. godziny wcześniej. Czas ten jest potrzebny do strawienia i rozpoczęcia uwalniania energii z węglowodanów. Ciężkostrawny posiłek przed ćwiczeniami spowoduje zwiększony odpływ krwi z mięśni do żołądka. Posiłek zalegający w żołądku musi zostać strawiony, a do tego konieczna jest energia, którą zamiast na proces trawienia moglibyśmy wykorzystać w trakcie ćwiczeń. „Marnowana” na proces trawienia energia i zwiększony przepływ krwi w żołądku mogą powodować skurcze żołądka, nudności, a nawet wymioty podczas ćwiczeń.
Czy owsianka może być polecana tylko osobom, które biegają, albo uprawiają jakiś sport?
Owsiankę polecam nie tylko sportowcom, ale także osobom z wysokim poziomem cholesterolu. Może mieć również zastosowanie w profilaktyce chorób układu krążenia oraz w walce ze zbędnymi kilogramami. Płatki owsiane zawierają znaczne ilości jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz obniżających frakcję VLDL (trójglicerydów). Węglowodany złożone oraz wysoka zawartość błonnika w płatkach owsianych również wpływa na regulację stężenia cholesterolu.
Obniżenie poziomu cholesterolu o 1% zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca o 2 do 3 %! Również zmniejszenie ciśnienia rozkurczowego o 1mmHg zmniejsza ryzyko zawału serca o 2 do 3%.
A które składniki płatków owsianych możesz uznać za te najistotniejsze dla osób aktywnych? Czy mogą nam pomóc w uzyskaniu lepszych wyników? A może są w stanie przyspieszyć naszą regenerację powysiłkową? Wiem, że jedna standardowa porcja płatków, czyli 40 gramów, to ponad 5,4 g białka. Czy to wystarczy, aby się zregenerować po biegu?
Płatki owsiane są źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych ważnych zarówno dla sportowców, jak i dla osób, które prowadzą bardziej statyczny tryb życia. Białko jest potrzebne do prawidłowego wzrostu tkanek, a także zastępowania tych „starych” — nowymi, czyli do procesu regeneracji i odbudowy mięśni, które podczas treningu ulegają mikrourazom. Dlatego tak ważne jest, aby posiłek po zakończonych ćwiczeniach zawierał węglowodany proste, złożone i białko. Węglowodany rozpoczynają proces regeneracji mięśni, a w następnym etapie konieczne jest białko. Odpowiednia podaż białek, oprócz odbudowy, zapewni rozwój i rozbudowę mięśni czyli krótko mówiąc — może zwiększyć masę mięśniową, natomiast węglowodany złożone odbudują zapasy glikogenu mięśniowego zużytego podczas treningu.
Płatki owsiane są także cennym źródłem pierwiastków, takich jak: magnez, żelazo i cynk, a także fitoestrogenów.