Maratony na świecie: Skopje – niskie ceny, mocna obsada
Opublikowane w śr., 22/02/2017 - 08:48
W ramach środowych maratońskich podróży tym razem zapraszamy na południe, na Półwysep Bałkański, do kraju znacznie mniejszego od Polski.
Macedonia, choć niepodległość uzyskała zaledwie 26 lat temu, w tym roku obchodzi dwudziestolecie powstania największego w kraju maratonu. Nie będzie to jednak dwudziesta edycja biegu. Chociaż pierwszy Skopje Marathon odbył się w 1997 roku, inicjatywa utrzymała się tylko rok. Po kolejnej edycji, ze względów finansowych, zrezygnowano z organizacji maratonu. Reaktywowano go dopiero w 2008 roku. Z niewielkiego biegu przekształcił się w dość dużą imprezę, w której przed rokiem wzięło udział 6,5 tysiąca osób z 46 krajów.
Maraton w stolicy Macedonii nie miał jednak szczęścia. W 2015 roku tuż przed nim w leżącym 40 km od Skopja Kumanovie miała miejsce strzelanina i bieg odwołano ze względów bezpieczeństwa. Mimo tego biegacze i kibice zgromadzili się rano na starcie, by pokazać jedność i pokojowe nastawienie. Zawodnicy symbolicznie pokonali 5 km.
Polskich biegaczy z pewnością zaskoczy niska kwota opłaty startowej i dobre przygotowanie imprezy. Stosunkowo łatwy i tani jest też dojazd do Skopja, zwłaszcza, że sponsorem tytularnym biegu są linie lotnicze WizzAir.
Organizatorzy dbają o międzynarodowy charakter biegu i każdą nową narodowość, która pojawi się na liście startowej ogłaszają dumnie na profilu maratonu na facebooku’u, tworząc grafikę złożoną z flag państwowych. Na razie nie ma na niej polskiej flagi, ale może wkrótce ten stan się zmieni?
TERMIN
WizzAir Skopje Marathon odbędzie się 7 maja 2017 roku. Start przewidziano na godzinę 8:45.
POGODA
Średnia temperatura powietrza w maju wynosi w Skopju 17 stopni Celsjusza, choć w cieplejszych latach termometry pokazują nawet kilka kresek powyżej 20 stopni. Niestety, w Macedonii jest to miesiąc z największą sumą opadów i ryzyko deszczu w trakcie biegu jest duże. Do tej pory jednak maraton miał w tej kwestii sporo szczęścia i nie było wielu deszczowych edycji.
TRASA
Maraton startuje z imponującego głównego placu w mieście (Square Macedonia). Na początku trasy uczestnicy biegu pokonują most na rzece Vardar, którą będą musieli przekroczyć jeszcze pięciokrotnie.
Dla maratonu przewidziano dwie pętle w centrum miasta. Trasa jest płaska, ładna widokowo i stosunkowo prosta. Punkty odżywcze rozmieszczone są co około 3 km. Wszystkie oferują wodę, część także banany i napoje izotoniczne.
Rekord trasy jest całkiem świeży. W 2016 roku na poziomie 2:12:36 ustalił go Kenijczyk Kiprotich Kirui. Dwa lata wcześniej jego rodaczka Lucy Murigi ustanowiła rekord trasy kobiet (2:37:47).
Limit na pokonanie trasy, zarówno dla półmaratonu, sztafety, jak i maratonu do 5 godzin i 15 minut. Biegacze, którzy wybrali pięciokilometrową trasę mają na jej pokonanie aż godzinę.