Maratony na świecie: Winnice, termy w Padwie
Opublikowane w śr., 15/03/2017 - 11:21
Chociaż nazwa Padova Marathon jest nowa, impreza ma za sobą kilkanaście lat tradycji. Do 2016 roku funkcjonowała jako Maratona Sant'Antonio.
Miasto kojarzy się nam najczęściej z postacią św. Antoniego, bazylikami i przymusowym postojem na szybkie zwiedzanie, jaki wypada wielu polskim wycieczkom autokarowym właśnie w Padwie. Ale nie dajmy się zwieść pozorom – Nizina Padańska ma do zaoferowania znacznie więcej. To kraina malowniczych winnic rozciągających się na wzgórzach za miastem, źródeł termalnych i urokliwych zabytkowych miasteczek.
Sama Padwa zdumiewa swoją architekturą. Poza tak charakterystycznymi bazylikami św. Antoniego i św. Justyny, można tutaj zobaczyć Palazzo della Ragione, Piazza della Frutta, piękny ogród botaniczny, planetarium i muzeum medycyny. Największa atrakcję stanowi jednak Prato della Valle – drugi największy plac Europy. Ma nietypowy kształt elipsy, w centrum znajdują sią zbiorniki wodne, otacza go aż 78 posągów słynnych postaci, wśród których znajdziemy też dwóch polskich królów: Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego.
Na Prato della Valle tradycyjnie ustawiana jest meta maratonu. W minionym roku wzięło w nim udział 2,5 tysiąca osób. Z pewnością nie jest to dużo w porównaniu z największymi imprezami tego typu, ale włoskie biegi mają swój niepowtarzalny klimat. Dzisiaj postaramy się pokazać, dlaczego warto wybrać się do Italii i odwiedzić akurat niedocenianą Padwę.
18-ta edycja Padova Marathon odbędzie się 23 kwietnia. Start maratonu zaplanowano na godzinę 8:45, półmaratonu na 10:00 a krótszych biegów na 9:15.
POGODA
Średnia temperatura kwietnia w Padwie to 12,5 stopnia. Pod koniec miesiąca można się raczej spodziewać ok. 15 stopni. Szanse na warunki idealne do biegania są spore.
TRASA
Trasa Maratonu jest płaska i malownicza, pozwala poznać uroki Niziny Padańskiej. Maraton startuje z Euganeo Stadium. Pierwsze kilometry trasy prowadzą przez miasteczka Rubano, Selvazzano Dentro i Teolo. Po drodze można podziwiać Wzgórza Euganejskie. Widoki są zachwycające – rozległe wzgórza pokryte winnicami, nazywane kawałkiem raju pośrodku Niziny Padańskiej.
Po 25. kilometrze maratończycy docierają do miejscowości Albano Terme, skąd startuje półmaraton. To bardzo stare miasteczko, znane już w starożytności z leczniczych źródeł siarczanych. Spory fragment trasy prowadzi przez obszary termalne.
Ostatni fragment trasy, zarówno dla maratonu i półmaratonu, to zabytkowe centrum Padwy. Biegacze będą mieli okazję podziwiać Bazylikę św. Antoniego, Piazza dei Signori, Piazza della Frutta, Caffè Pedrocchi, Palazzo del Bo i wiele innych atrakcji miasta. Największą, dosłownie i w przenośni, będzie stanowił Plac della Vale, na którym tradycyjnie znajduje się meta. To drugi co do wielkości plac w Europie, który robi imponujące wrażenie połączeniem architektury i otwartej przestrzeni. Finisz w takim miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem.
Punkty odżywcze na trasie będą rozmieszczone co 5 km, poczynając od piątego kilometra. Będą zaopatrzone w wodę, herbatę, napoje izotoniczne, ciastka i owoce. Punkty z wodą i gąbkami do odświeżania zaplanowano co 10 km (17,5 km, 27,5 km, 37,5 km).
Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 6 godzin.
Rekordy trasy zostały ustanowione w 2011 roku. Etiopczyk Aredo Tadese pokonał trasę w czasie 2:09:02 a Kenijka Florence Chepsoi w 2:29:25.